Makaleler


mobbİng

MOBBİNG

ÇOK DEĞERLİ FEMİNEN OKUYUCULARI, DERGİMİZİN GEÇEN SAYISINDA KADINA ŞİDDET KONUSUNA DEĞİNMİŞTİM. ÇEVREMDE BİRÇOK ERKEK “NEDEN SADECE KADINA ŞİDDETİ ELE ALDIN ERKEĞE ŞİDDETİ NEDEN ELE ALMIYORSUN SADECE KADINLAR MI ŞİDDET GÖRÜYOR” DİYE YARI ŞAKA YARI CİDDİ SİTEM ETTİ. BENİM DE AKLIMA BU KEZ PSİKOLOJİK ŞİDDET KONUSUNA DEĞİNMEK GELDİ. ASLINDA MANEVİ ŞİDDET İNSAN RUHUNDA FİZİKSEL ŞİDDETTEN DAHA ÇOK YARA AÇAN BİR DURUM GALİBA. BİLİYORSUNUZ DÜNYANIN BİR ÇOK ÜLKESİNDE MOBBİNG KONUSU TARTIŞILIYOR.  (Mobbing= Psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir.)

ÖZELLİKLE İŞYERLERİNDE KADINLARA VEYA ERKEKLERE KARŞI PSİKOLOJİK TACİZ GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR. BU NEDENLE İŞİNDEN AYRILANLAR VE MANEVİ TAZMİNAT ALANLAR BİLE VAR.

ÇALIŞANLARIN KARŞILAŞABİLECEĞİ MOBBİNG OLAYLARINA BAKINCA ŞUNLARI SAYABİLİRİZ;

  1. Çalışanların şerefi, doğruluğu, güvenilirliği ve mesleki yeterliliğine saldırılar 
  2. Olumsuz, küçük düşürücü, yıldırıcı, taciz edici, kontrol edici iletişim kurulması. (Verilen süre içinde başarılması zor görevler vermek, izole edilmek, bilginin saklanması, kuralların tutarsız gösterilir, görmezden gelinir, yetkileri azaltılır.)
  3. Bir veya birkaç kişi tarafından yapılması. (Bu duruma bazen yöneticiler ve çalışanlar da katılır.)
  4. Sürekli, çoklu ve sistemli bir biçimde zaman içinde yapılması.
  5. Hatalı olanın kurbanmış gibi gösterilmesi.
  6. Kurbanın itibarını kaybetmeye, kafasını karıştırmaya, yıldırmaya, yalıtmaya yönelik olması ve teslim olmaya zorlaması.
  7. Kişiyi dışlama niyetiyle yapılması.
  8. İşyerinden ayrılmayı kurbanın tercihiymiş gibi göstermek.
  9. Örgüt yönetimi tarafından hoş görülmesi, kışkırtılması, teşvik edilmesi.

MOBBİNG’İN ETKİLERİ NELERDİR?

MOBBİNG İNSANIN MESLEKİ BÜTÜNLÜK VE BENLİK DUYGUSUNU ZEDELER, KİŞİNİN KENDİNE YÖNELİK KUŞKUSUNU ARTIRIR, PARANOYAYA VE KAFA KARIŞIKLIĞINA NEDEN OLUR, KURBAN KENDİNE GÜVEN DUYGUSUNU YİTİRİR, KENDİSİNİ YALITABİLİR, HUZURSUZLUK, KORKU, UTANÇ, ÖFKE VE ENDİŞE DUYGULARI YAŞAR. MOBBİNG, AĞLAMA, UYKU BOZUKLUKLARI, DEPRESYON, YÜKSEK TANSİYON, PANİK ATAK, KALP KRİZİNE KADAR GİDEN SAĞLIK SORUNLARI VE TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU YARATABİLİR.

MOBBİNG KURBANLARINA ÖNERİLER;

MOBBİNG KURBANLARINA, YENİ BİR İŞ ARAMASI, YARDIM ALMASI, KENDİNİ YALITMAMASI, ÖZGÜVENİNİ GELİŞTİRMESİ, OLASILIKLARI HATIRLAMASI, YARALARI SARMAYA ÇALIŞMASI, YASAL İŞLEM YAPMASI VE SENDİKAYA BAŞVURMASI ÖNERİLMEKTEDİR.MOBBİNGİN PSİKOLOJİK BİR SALDIRI OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜRSE PSİKOLOJİK SAVUNMA YÖNTEMLERİ GELİŞTİRMEK BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR. BÖYLECE ALINAN YARANIN DERİNLEŞMESİ ÖNLENEBİLİR VE KİŞİ, İŞ YAŞAMININ DIŞINA ATILMAKTAN KENDİNİ KURTARABİLİR.

ÜLKEMİZDE DURUM NEDİR?

TÜRKİYE’DE MAALESEF KONU YETERİNCE BİLİNMEMEKTE VE GEREKLİ ÖNEM VERİLMEMEKTEDİR. PSİKOLOJİK TACİZ NORMAL, OLAĞAN BİR DURUM GİBİ KABUL EDİLMEKTE VE ÇÖZÜMÜNÜN OLMADIĞI SANILMAKTADIR. BU KONUDA TAM OLARAK YASAL DÜZENLEME DE MEVCUT DEĞİLDİR. BAŞBAKANLIK 19.03.2011 TARİHİNDE GENELGE YAYINLAMIŞ VE ALINACAK ÖNLEMLERİ SAYMIŞTIR. YENİ BORÇLAR KANUNU’NDA DA İŞÇİLERİN KİŞİLİĞİNİN KORUNMASI KONUSU DÜZENLENMİŞ VE İŞYERLERİNDE MOBBİNG KURBANLARININ TAZMİNAT ALARAK İSTİFA EDEBİLECEĞİNİ HÜKME BAĞLAMIŞTIR.

TÜRKİYE'DE MOBBİNG DAVALARI AÇILMAYA BAŞLANMIŞ OLUP, ŞUBAT 2006'DA JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASINA DAVA AÇAN TÜLİN YILDIRIM BU DAVAYI ARALIK 2006 YILINDA KAZANARAK İLK ÖRNEĞİ OLUŞTURMUŞTUR. JMO TARAFINDAN YARGITAY'DA İTİRAZ EDİLEN KARAR, MAHKEME TARAFINDAN DA TEMMUZ 2008'DE ONANMASININ ARDINDAN HUKUKİ OLARAK MOBBİNG DAVALARININ ÖNÜNÜ AÇMIŞTIR. ÜLKEMİZDE MOBBİNGDER İSİMLİ BİR KURULUŞ DA MEVCUTTUR. ÇOK BAŞARILI ÇALIŞMALARA İMZA ATMAKTADIRLAR. SİZ DE MOBBİNG KURBANIYSANIZ BU KURULUŞA YAZABİLİRSİNİZ, DAVA AÇABİLİRSİNİZ.  LÜTFEN SESSİZ KALMAYIN,  HAKLARINIZI SONUNA KADAR TALEP EDİN. 

(AVUKAT ZEHRA OVALI TARAFINDAN YAZILAN BU YAZI FEMİNEN DERGİSİNDE YAYINLANMIŞTIR) Bizi sosyal medyadan izleyin!