Faydalı Bilgiler

SİGORTASIZ ÇALIŞTIRILMANIN SONUÇLARI

SİGORTASIZ ÇALIŞTIRILMANIN SONUÇLARI NELERDİR?

Sigorta, çalışan için bir zorunluluktur. Ne işçi bu hakkından vazgeçebilir ne de işveren sigorta yapmamaya işçiyi dayatabilir. Sigortasız çalışıyor veya çalıştırılıyorsanız ve bu durumdan şikayetçiyseniz bulunduğunuz yer Sosyal  Güvenlik Kurumuna veya Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne bir dilekçe ile başvurmalısınız. Şikayetinizi çalıştığınız anda ya da işten ayrıldıktan sonra da yapabilirsiniz. Aynı zamanda iş mahkemelerinde açılacak olan Hizmet Tespiti davaları da çalışanın hakkını teslim etmede önemli bir görev ifa etmektedir. Diğer bir konu ise çalışanların sigorta primlerinin aldıkları maaşın çok altında SGK’ya bildirilmesidir. Bu durumda da yeni bir uygulama olan “meslek kodu” uygulaması adı altında işyerlerinin denetimi yapılmaya başlandığından yine ilgili makamlara şikayet ile işyerleri denetim altına alınmaya başlanmıştır.

Açılan davalar sonucunda işyerlerinin kapatılması, işçinin haklarını alamaması durumunda konu İcra Mahkemelerine taşınır ve İcra Kanunu 206. Maddesine göre işçi alacakları ilk sırada yer aldığından işçi alacakları ödemesi öncelik arz etmektedir.

Sigortasız işçi çalıştırma ilgili müfettişlerce tespit edilmişse 1 işçi ve bir yıl için şu cezalar öngörülmüştür.

-Defter tutmakla yükümlü işyerleri için,

İşe giriş bildirimi yapmadığı için 2 asgari ücret

Aylık prim hizmet belgeleri verilmediği için her ay iki asgari ücret

Ücret bordolarının yanlış bildirilmesinden dolayı her ay için ½ asgari ücret

Yasal defterlerin geçersiz olmasından dolayı  her ay için ½ asgari ücret olmak üzere toplam 38 asgari ücret ceza uygulanır. Ancak birden fazla kayıt dışı çalışan var ise onların da her biri için yıllık 26 asgari ücret ceza ödenecektir. Zira ücret bordrolarının yanlış olması ve yasal defterlerin geçersizliği için mükerrer ceza ödenmez.

-Defter tutmak yükümlülüğü olmayan işyerleri için,

İşe giriş bildirimi yapmadığı için 2 asgari ücret,

Aylık prim hizmet belgeleri verilmediği için her ay iki asgari ücret

Ücret bordolarının yanlış bildirilmesinden dolayı her ay için ½ asgari ücret olmak üzere toplam 29 asgari ücret tutarında ceza ödenecektir. Sigortasız çalışanlar mahkeme tarafından tespit edilirse her iki işyeri türünde de  yıllık, işçi başına 26 asgari ücret ceza uygulanır.

 

Bu yazıyı paylaş!

Bizi sosyal medyadan izleyin!