Faydalı Bilgiler

TANIK NEDİR?

Tanık (şahit), dava konusu olay hakkında bilgi sahibi olduğu bilinen; ancak davaya taraf olmayan kişilerdir. Tanık olarak gösterilen kimse Cumhuriyet savcısına, hakime veya mahkemeye gelmek, bildiklerini anlatmak ve doğru söylediğine dair yemin etmek zorundadır. İstisnai durumlarda kanunda sayılan kişiler tanık (şahit) olmaktan çekinebilirler. Tanık olarak gösterildiğiniz olayda bilgi sahibi değilseniz mahkemeye gidip, bilgi sahibi olmadığınızı bildirmeniz ve gerekirse doğru söylediğinize dair yemin etmeniz gerekir.

Tanık olarak hakimin karşısına geçmek ve soruları sözlü olarak cevap vermek zorundasın. Ancak rakama ilişkin sorular veya teknik konular gibi yazılarınıza ihtiyaç duymadan net cevap veremeyeceğiniz konular olursa hakimden bu konuda izin talep edebilirsiniz. Yasal bir sebep olmaksızın tanıklıktan veya yeminden çekilirseniz hakkınızda disiplin hapsi uygulanabilir.

Ancak hakim gerekli görülen hallerde, tanığın sözlü olarak dinlenmesi yerine, belirlenecek süre içinde cevaplarını yazılı olarak bildirmesi için tanığa soru kağıdı gönderilmesine karar verebilir. Hakim, verilen yazılı cevapların yetersiz olması halinde, tanığı dinlemek üzere davet edebilir.Tanıklık için adliyeye gitmezseniz polis ya da jandarma zoruyla götürülebilirsiniz.

Şayet gidemeyecek durumda iseniz,mazeretinizi derhal çağrıldığınız mahkemeye yazılı olarak bildirmeniz gerekir. Size gelen çağrı kağıdında (davetiyede) sizi çağıran mahkeme ve dava numarası yazılıdır. O mahkemeye hitaben, dava numarasını da belirterek bir dilekçe yazmalısınız. Ancak mazeretinizin gidemeyeceğinizi gösteren bir mazeret olması gerekir. Tanık olarak gittiğinizde salona giremezsiniz ancak mübaşir çağırdığında salona giderek tanıklık yapabilirisiniz.Solona girdiğinizde önce kimlik bilgileriniz zapta geçirilip kontrol edilir. Tarafları tanıyıp tanımadığınız sorulur. Bu sorulara açıklık ve doğrulukla cevap veriniz. Yalan beyanda bulunmanın suç olduğunu unutmayınız. Tarafları tanıyorsanız veya dava konusu olayla bir bağlantınız, dava sonucu ortaya çıkacak durumdan bir menfaatiniz varsa mutlaka söyleyiniz.

 

Mahkeme tarafından harcadığınız zaman göz önünde tutularak size ücret takdir edilir. Ayrıca başka bir şehirden geldiyseniz yaptığınız seyahat ve ikamet masraflarının karşılanması yasanın size tanıdığı bir haktır. Bu masrafları savcılıktan veya mahkemeden talep edebilirsiniz.

Yalan tanıklık suçtur. Hakim yalan söylediğinizi düşünürse hakkınızda işlem yapılması için Cumhuriyet Savcılığına bildirir. Hapis cezası alabilirsiniz. Bu durum sabıka (adli sicil) kaydınıza işlenir.

Tanıklık yasal bir yükümlülüktür. Ancak bazı kişiler için istisna getirilmiş ve onların tanık olmaktan vazgeçmelerine olanak tanınmıştır.

Bunlar;

Hukuk davalarında taraflardan birinin; Ceza yargılamasında şüpheli veya sanığın,

-Nişanlısı,

-Evlilik bağı ortadan kalkmış olsa dahi eşi,

-Kendisinin veya eşinin altsoy veya üstsoyu (anne, baba, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba),

-Arasında evlatlık bağı bulunanlar,

-Hukuk davalarında üçüncü derece de dahil olmak üzere kan ve kayın hısımları (kardeş, kardeşin çocuğu(yeğen), amca, hala, dayı, teyze ve eşinin aynı derece akrabaları), koruyucu aile ve onların çocukları ile koruma altına alınan çocuk,

-Ceza yargılamasında şüpheli veya sanığın üçüncü derece dahil kan veya ikinci derece dahil kayın hısımları, kişisel nedenlerle tanıklık yapmaktan çekinebilir.

Tanığın beyanı kendisine yukarıda belirtilen kişisel nedenlerle tanıklıktan çekinme hakkı olan kimselerden birine doğrudan doğruya maddi bir zarar verecekse veya aynı kişilerden birinin şeref veya itibarını ihlal edecek ya da ceza soruşturmasına veya kovuşturmasına sebep olacaksa tanıklıktan çekinebilir.

 

Bu yazıyı paylaş!

Bizi sosyal medyadan izleyin!