Faydalı Bilgiler

2014 YILINDA TÜKETİCİ KANUNUNA GÖRE TÜKETİCİYİ ALDATANLARA VERİLECEK PARA CEZALARI

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun hükümlerine aykırı hareket edenlere uygulanan idari para cezaları, yeni yıldan itibaren yüzde 3.93 arttırıldı.1 Ocak 2014 tarihinden itibaren belirlenen idari para cezaları şöyle:

Satıcılar, tüketici ile müzakere etmeden, tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan koşullara sözleşmede yer vermeleri halinde 149 lira idari para cezası ödeyecek.

Televizyon ve gazetelerde tüketiciye yönelik ve yanıltıcı reklam yapan firmalara uygulanacak ceza tutarı  91 bin 370 lira olarak belirlendi.

Satışa sunulan ayıplı malların ya da üzerine “özürlüdür” ibaresi yazmayan, tüketici sözleşmelerini 12 punto ve koyu siyah harflerle düzenlemeyen, taksitli satış, devre tatil, paket turu sözleşmelerine aykırı hareket eden firma ve satıcılar 302 lira para cezası ödeyecek.

Kampanyalarda satış ve teslim tarihi ile ilgili bilgileri tüketiciye sunmayan ve kapıdan satışlarda kurallara aykırı hareket edenlerde 759 lira ceza ödemek zorunda kalacak.  

Tüketicinin kullanımına sunulan mal ve hizmetlerin kişi beden ve ruh sağlığı ile çevreye zararlı veya tehlikeli olabilmesi durumunda, bu malların emniyetle kullanılabilmesi için üzerine veya kullanım kılavuzlarına, bu durumla ilgili açıklayıcı bilgi ve uyarıları, açıkça görülecek ve okunacak şekilde koymayan üretici, imalatçı veya ithalatçılara 3 bin 43 lira, satıcılara ise 606 lira ceza kesilecek.

İlgili bakanlıklar tarafından belirlenen kurallara aykırı olarak tüketiciye mal ve hizmet sunanlara 7 bin 612 lira ceza verilecek.

Kitap dergi, ansiklopedi, afiş, bayrak, poster, sözlü veya görüntülü manyetik bant veya optik disk gibi kültürel ürünler dışında mal ya da hizmetin taahhüdü ve dağıtımını yapan süreli yayın kuruluşlarına 15 bin 226 lira ceza verilecek.

İlgili bakanlıktan izin almadan kampanyalı satış yapanlar 121 bin 826 lira ceza ödeyecek.

Bu yazıyı paylaş!

Bizi sosyal medyadan izleyin!