Hukuk ve Haklarınız

bİr dolandiricilik davasi...

BİR DOLANDIRICILIK DAVASI...

BİR İNTERNET DÜĞÜNÜ!

Otuzlu yaşlarının başında üniversite mezunu  bir kadındı. Herkes kadar sosyal çevresi ve arkadaşları vardı. Çalışıyor ve kendi yağında kavruluyordu. İnternet üzerinden arkadaş  bulan sitelere girerdi. Böyle bir sitede gezinirken biri ile tanıştı ve yazışıp Cevahir iş merkezinde buluştular. Eli yüzü düzgün kendi yaşlarında biri vardı karşısında. Amerikan vatandaşı olduğunu ve Türkiye’de Ford fabrikasında mühendis olarak çalıştığını söylemişti. Böylece çıkmaya başladılar ve arkadaşlıkları ilerledi.

Kadının yakın arkadaşları ve ailesi ile tanışan adam, kısa bir zaman sonra evlenme teklif etti. Kadın”Eh ne güzel işte” diyerek adamı evine aldı, birlikte kalmaya başladılar. Birlikte düğünlere sohbetlere gittiler bebekte ev ve yeni yuvaları için eşya bile baktılar. Kızın ailesinin evine defalarca gidip, orada da kaldılar, ailenin bu genç damada kuşkulu bakışlarını gelin güvey ilişkisi ile açıkladılar. Sonunda onlarda evliliğe ikna olup, Bebek’teki  evi beğenerek tuttular.

Adam düzenli olarak işine gidiyor akşam ve tatillerde beraber oluyor ve evlenme planları yapıyorlardı. Adam pek kimseyle görüşmüyor arada bir Esin isimli kardeşi ve yeğenleri ile görüşüyordu. Aslında kız kardeşi eşi, yeğenleri de çocuklarıydı. Bunların hepsi üç ay içinde olup bitmişti bile. Sonuçta her şey yolunda gidiyordu.

Günlerden bir gün Amerika’daki iyi bir işi için paraya ihtiyacı olduğunu söyledi. Böylece çeşitli zamanlarda kadından yüzbinliraya yakın para aldı. Kadın kimi zaman kredi çekerek müstakbel kocasına yardımcı olmaya çalışıyordu. Ancak müstakbel koca kısa bir süre sonra ortalıktan kayboldu. Feci şekilde dolandırıldığını anlayan genç kadın soluğu karakolda almıştı ve neyse ki arkasında bulunabilmesi için telefon numarası gibi birkaç ipucu bırakmıştı. Evleneceği adamın isim dahil her şeyi sahteydi. İnternette bulunan profili kadar sanaldı her şey. Gerçek olan kadından aldığı ve harcadığı paraydı yalnızca.

Savcılık soruşturması sayesinde adam, üzerinde birden fazla kadına ait kimlik fotokopisi, kredi kartı ile birlikte yakalandı. Hakkında birden fazla kadının şikayeti ve mahkemelerde devam eden dolandırıcılık davaları vardı. Savunmasında hepsi için cevabı hazırdı. Kiminin kimliğini işlerini takip için aldığını, kiminin kredi kartını para çekmesini istedikleri için aldığını, hepsi ile arkadaş olduğunu söyledi. Ha bir de inşaatlarda çalışarak geçimini sağladığını söyledi. Sonuçta  gerçek yaptığı iş zordu. Onca kadını idare etmek.

Adli kontrole tabi tutularak(haftada iki kez karakola gidip imza atmak) serbest bırakıldı. Hakkında dolandırıcılıktan dava açıldı. Savcılık bir yıl ile üç yıl arası hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Sonra adli kontrole uymadığı için cezaevine gönderildi.

O şimdi mahkum.

Bizi sosyal medyadan izleyin!